استراتژی هُتلینگ، راهی برای افزایش بازدهی فضای کار

استراتژی هُتلینگ، راهی برای افزایش بازدهی فضای کار

این روزها، به‌واسطه پیشرفت تکنولوژی و سرعت سرسام‌آور تحولات، هرروز با پدیده جدیدی روبه‌رو می‌شویم و تقریباً روزی نیست که یک واژه جدید به گوشمان نخورد. کسانی که در عرصه طراحی و استراتژی محیط کار فعالیت می‌کنند، حتماً با واژه «هتلینگ» آشنا هستند. هتلینگ (hoteling) یعنی استفاده از فضا در صورت نیاز.

برخلاف روش‌های سنتی که هر کارمند برای خود یک میز یا اتاق داشت، در این روش، هیچ‌کس مالک دائمی اتاق، اتاقک یا میز کار خود نیست و هر کارمند، تنها در مواقع نیاز و به‌طور موقت از فضاها استفاده می‌کند. این استراتژی زمانی شکل گرفت که کارشناسان دریافتند بخش اعظمی از فضای سازمان‌ها، عملاً بلااستفاده است و اختصاص دادن فضا به یک کارمند به‌طور دائمی، چیزی جز هزینه به دنبال ندارد؛ بخصوص در مورد کارمندانی که دائماً در سفرند.

در انتخاب واژه هتلینگ، از سیستم هتل‌ها الهام گرفته‌شده، چراکه در این روش، کارکنان می‌توانند فضای موردنیاز خود را از قبل رزرو کنند. این استراتژی از دهه ۱۹۹۰ در بسیاری از شرکت‌های بزرگ به اجرا درآمده است.

«بوز آلن همیلتون» یکی از شرکت‌های پیشگام در عرصه خدمات تکنولوژی و بزرگ‌ترین شرکت مشاوره مدیریت در ایالات‌متحده است که دفتر مرکزی آن در ویرجینیا واقع‌شده است. طی ۱۰ سال گذشته، این شرکت در دفاتر خود در محدوده واشنگتن، برنامه کار انعطاف‌پذیر و هتلینگ را به اجرا درآورده است و با ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر و کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد کارکنان، توازن میان کار وزندگی و «بازگشت سرمایه شخصی» آن‌ها را افزایش داده است.

«کرت شرر»، مدیر مرکز نوآوری این شرکت در واشنگتن می‌گوید: «بوز آلن همواره در حال پیشرفت است. ما دریافته‌ایم که هم‌زمان با تحولات نیروی کار، تیم‌ها و کارکنان ما نیز باید از تکنولوژی به بهترین نحو بهره ببرند.» او معتقد است که بوز آلن با اجرای برنامه‌های هتلینگ و افتتاح مرکز نوآوری توانسته به این سؤال پاسخ دهد که «چگونه با استفاده از تکنولوژی می‌توانیم بستر لازم برای نوآوری را فراهم کنیم؟»

او در ادامه می‌گوید: «هدف ما این است که تیم کارکنان ما آسان‌تر و بی‌دردسرتر از همیشه با یکدیگر تعامل و تبادل اطلاعات کنند، خواه در یک محیط باشند، خواه در دورترین نقاط کشور.»

این برنامه به بوز آلن کمک کرده تا املاک تحت تصرف خود (و هزینه‌های مربوط به املاک) را کاهش دهند و همچنین در هزینه‌های مرتبط با کارکنان، به‌ویژه در هزینه‌های رفت‌وآمد صرفه‌جویی کنند. آن‌ها ارتباطاتی را ممکن ساخته‌اند که درگذشته ممکن نبودند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top