استراتژی ماهی قرمز بنفش

استراتژی ماهی قرمز بنفش

طول ماهی قرمز به‌صورت معمول کمتر از ۱۰ سانتیمتر است درحالی‌که طول این ماهی‌ها  در شرایط مناسب به بیش از ۴۵ سانتیمتر می‌رسد.  پنج برابر بزرگ‌تر؟!  تصور کنید درحالی‌که در خیابان راه می‌روید با فردی ۹ متری مواجه شوید، چه قدر شوکه خواهید شد؟ چگونه ممکن است یک نفر قدش بیش از ۵ برابر قد انسانی معمولی باشد؟

استن فیلپز از عاشقان ماهی است وقتی برای اولین بار با این حقیقت مواجه شد از خود پرسید، چگونه ممکن است اندازه یک ماهی را ۵ برابر اندازه نرمال کنیم؟ هرچه استن بیشتر و بیشتر در مورد این موضوع جستجو می‌کرد بیشتر به شباهت میان بزرگ کردن اندازه یک ماهی و توسعه کسب‌وکار پی می‌برد. این پرسش و علاقه استن درنهایت منجر به انتشار مجموعه کتاب‌ها و دیدگاه‌هایی شد که امروزه با عنوان استراتژی ماهی قرمز بنفش شناخته می‌شود.وی پنج راهکار پیشنهاد می‌دهد که بر اساس آن می‌توان همانند یک ماهی قرمز کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

۱ – اندازه تنگ : تنگ بزرگ‌تر می‌تواند ماهی بزرگ‌تر را در خود بپروراند.  به همین ترتیب هرچه بازار بزرگ‌تری برای خود انتخاب کنید، می‌توانید رشد بیشتری داشته باشید.

۲ – رقبا : ماهی بیشتر در یک تنگ مساوی است با ماهی‌های کوچک‌تر. هرچه رقبا بیشتر باشند رشد و کسب‌وکار شما دشوارتر خواهد بود.

۳ – کیفیت آب: ماهی قرمز در آب کثیف رشد نمی‌کند. به همین ترتیب کسب‌وکارها نیز در اقتصاد غیر شفاف رشد نمی‌کنند.

۴ – ۱۲۰ روز اول زندگی: کیفیت نگهداری از ماهی در ۱۲۰ روز اول زندگی تا حدود زیادی اندازه نهایی آن را مشخص می‌کند.  روزهای اول شروع کسب‌وکار نیز تا حدود زیادی می‌تواند بر آینده شرکت تأثیرگذار باشد.

۵ – اصلاح ژنتیک : ماهی‌هایی که اصلاح ژن شده باشند پتانسیل بیشتری برای رشد دارند.  اصلاح ژنتیک در کسب‌وکار به معنی خلق تمایز استراتژیک با رقبا است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top