هرم مسئولیت اجتماعی

هرم مسئولیت اجتماعی

امروزه، پایبندی به مسئولیت‌های اجتماعی، به یک مزیت رقابتی مهم تبدیل‌شده است. مسئولیت اجتماعی، مفهومی گسترده است که به الزام یک شرکت برای حداکثر سازی تأثیر مثبت خود بر جامعه و درعین‌حال، به حداقل رساندن تأثیر منفی خود ارتباط دارد. مسئولیت اجتماعی شامل چهار بُعد زیر است:

مسئولیت اقتصادی: از دیدگاه اقتصادی، همه شرکت‌ها باید در قبال سهامداران خود مسئول باشند. از طرف دیگر، افزایش درآمد و سود شرکت‌ها باعث افزایش درآمد و سطح رفاه جامعه‌ای می‌شود که در آن فعالیت می‌کنند. به همین دلیل، یکی از اصلی‌ترین مسئولیت‌های بازاریاب‌ها، تلاش برای افزایش درآمد و سود شرکت‌هاست.

 

مسئولیت قانونی: از بازاریاب‌ها همچنین انتظار می‌رود که از مقررات و قوانین نیز اطاعت کنند، حتی اگر آن قوانین و مقررات، چالش‌برانگیز باشند.

 

مسئولیت اخلاقی: مسئولیت اخلاقی به استانداردهای رفتاری و اخلاقی اشاره دارد که رفتار قابل‌قبول بازاریاب‌ها و شرکت‌ها در قبال مشتریان، رقبا و شرکای بازاریابی را مشخص می‌کند. مسئولیت اخلاقی از این نظر مهم است که غفلت از آن، اعتماد مشتریان را نابود می‌سازد و مداخله دولتی را کلید می‌زند. پس چه‌بهتر که شرکت‌ها با رعایت استانداردهای اخلاقی، مانع دخالت دولت‌ها شوند.

 

مسئولیت انسان‌دوستانه: این مسئولیت‌ها که از اخلاق بازاریابی فراتر می‌روند، برای یک شرکت الزامی نیستند، اما موجب ارتقای رفاه انسان‌ها می‌شوند. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک سعی می‌کنند با اقدامات انسان‌دوستانه و خیریه، سطح رفاه جوامعی که در آن حضور دارند را ارتقاء بدهند. برای مثال، شرکت شارلوت استریپ کامپیوتر که یک شرکت کوچک به‌حساب می‌آید، مرکزی را برای نوسازی کامپیوترهای مشتریان خود و سپس اهدای آن‌ها به نیازمندان تأسیس کرده است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top