استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی یک بیانیه جهت‌دار گسترده است که چگونگی حصول اهداف بازاریابی را نشان می‌دهد. استراتژی بازاریابی، شیوه عملی کردن اهداف را فراهم می‌آورد. درحالی‌که اهداف بازاریابی، مشخص و قابل‌اندازه‌گیری و سنجش هستند، استراتژی‌های بازاریابی توصیفی‌اند.

در برنامه شما، استراتژی بازاریابی نشان‌دهنده یک نگاه کلی اولیه به عناصر بازاریابی گوناگون و چگونگی کاربرد آن‌ها برای حصول اهداف بازاریابی می‌باشد. رایج‌ترین موضوع‌های استراتژی به شرح زیر هستند، اگرچه باید آنچه را برای وضعیت خاص خودتان مناسب‌ترین است، در نظر بگیرید:

 1. ایجاد بازار در مقابل ربودن سهم بازار
 2. بازارهای ملی، منطقه‌ای یا محلی
 3. فصلی بودن
 4. بودجه
 5. رقابت
 6. بازار هدف
 7. محصول
 8. نام‌گذاری
 9. بسته‌بندی
 10. قیمت‌گذاری
 11. توزیع / نفوذ یا پوشش
 12. فروش حضوری / خدمات / عملیات
 13. ترویج / رویدادها
 14. پیام تبلیغاتی
 15. رسانه‌های تبلیغاتی
 16. رسانه‌های مجازی
 17. بازار پردازی
 18. روابط عمومی
 19. تحقیقات و آزمون بازاریابی

در برخی موارد، بخش استراتژی‌های بازاریابی برنامه شما ممکن است تنها محلی باشد که پیرامون برخی از این موضوع‌ها – نظیر ایجاد یک بازار یا مخارج – در آنجا به‌طور مستقیم بحث شود. در چنین مواردی، استراتژی‌هایی که در اینجا تدوین می‌نمایید، رهنمون‌هایی برای بسیاری از تصمیم‌های تاکتیکی در ادامه برنامه شما فراهم می‌آورد. برای مثال، ممکن است یک استراتژی ایجاد بازار با معرفی یک محصول جدید ایجاد نمایید. چنین استراتژی‌ای، هم‌زمان با نیاز شما برای ایجاد سطح بالایی از آگاهی و ایجاد خرید آزمون از طریق سطح بالایی از فعالیت برای محصول جدیدتان، زمینه را برای برنامه‌های تبلیغاتی و ترویجی در میان سایر برنامه‌ها فراهم می‌آورد.

خواهید دید که بسیاری از عناصر بازاریابی مطرح‌شده در استراتژی‌های بازاریابی، در ادامه برنامه از یک منظر تاکتیکی خاص بازبینی می‌شوند. استراتژی‌های بازاریابی که در اینجا تدوین می‌شوند، به‌عنوان مرجعی برای ابزارهای تاکتیکی‌ای که در ادامه می‌آیند، کاربرد دارند. این استراتژی‌ها جهت‌گیری استراتژیک کلی برای عملی نمودن اهداف بازاریابی را فراهم می‌آورند، اما برای مثال، جزئیاتی نظیر «استفاده از تلویزیون» را که به بخش رسانه‌های تاکتیکی برنامه بازاریابی متعلق می‌باشد، در بر نمی‌گیرند.

آنچه در ادامه مقاله گفته‌شده، یک بررسی از رویکردهای استراتژی جایگزین برای تدوین استراتژی‌های بازاریابی و نیز نمونه‌هایی از استراتژی بازاریابی را برای شروع فراهم می‌آورد. باید همه‌ استراتژی‌های جایگزین را در نظر بگیرید و سپس به تدوین استراتژی‌های بازاریابی‌ای بپردازید که اهداف بازاریابی برنامه شمارا برآورده می‌سازند.

استراتژی‌های جایگزینی که باید در نظر گرفته شوند

ایجاد بازار یا ربودن سهم بازار؟

یکی از تصمیم‌های استراتژیک مهمی که همه بازاریابان هنگام نگارش یک برنامه با آن روبرو هستند، این است که برای دستیابی به اهداف فروش، یک بازار ایجاد نمایند یا سهم بازار رقبا را بربایند؟ اطلاعات مربوط به آگاهی از محصول و ویژگی‌های محصول در بررسی کسب‌وکار شما و نیز چرخه عمر محصول به‌صورت خاص، در ارائه پاسخ به این پرسش بنیادی بسیار کمک می‌کنند.

 

برای مطالعه ادامه محتوا فایل زیر را دانلود کنید.

دانلود وایت پیج شماره ۳۱، استراتژی بازاریابی.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top