چرا مدیران از واگذاری وظایف اجتناب می‌کنند؟

چرا مدیران از واگذاری وظایف اجتناب می‌کنند؟

همه ما، حتی اگر حرفه‌ای باشیم، گاهی به کمک دیگران نیاز داریم. درخواست کمک از دیگران کسر شأن نیست. فقط کافی است غرور خود را کنار بگذاریم و به استعدادهایی که دیگران دارند و ما نداریم، احترام بگذاریم. تنها در صورتی می‌توانید خودتان و اعضای تیمتان را به سمت پیشرفت هدایت کنید که از دانش و مهارت‌های تک‌تک آن‌ها استفاده کرده باشید.

اگر شما همه کارها را به‌تنهایی بر عهده بگیرید، هرقدر هم که تلاش کنید، میزان محدودی از کارها را انجام خواهید داد. به‌هرحال، شما انسان هستید و در طول روز، مدت‌زمان معینی را می‌توانید کارکنید.

وقتی در کار خود مهارت دارید، دیگران از شما انتظار دارند که بیشتر با آن‌ها همکاری کنید و این باعث می‌شود فشار کار و مشغله شما بیشتر شود و ناتوانی در انجام کوهی از درخواست‌ها، موجب احساس اضطراب و نارضایتی در شما می‌شود و درنتیجه، دیگران از شما مأیوس خواهند شد.

اما اگر یک فرصت کاری فوق‌العاده به شما پیشنهاد شد (مثل یک پروژه)، می‌توانید با شکستن این محدودیت‌ها، موفقیت خود را تضمین کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای شکستن محدودیت‌ها این است که انجام بخشی از کارها را به دیگران واگذار کنید. اگر در واگذاری وظایف مهارت داشته باشید، می‌توانید در کمترین زمان، یک تیم موفق و قدرتمند تشکیل دهید.

برای آنکه واگذاری را یاد بگیریم، ابتدا باید به این سؤال پاسخ دهیم که «چرا افراد از واگذاری وظایف فراری‌اند؟»

افراد از واگذاری وظایف دوری می‌کنند چون این کار زحمت دارد: فرض کنید که می‌خواهید برای تبلیغ خدماتی که ایده‌اش را خودتان داده بودید، بروشوری طراحی کنید. ازآنجاکه این ایده برای شماست و از کم و کیف آن خبردارید، احتمالاً ترجیح می‌دهید همه کارها را خودتان به‌تنهایی انجام دهید و می‌گویید: «این‌طور راحت‌ترم.» اما بلافاصله این سؤال پیش می‌آید که «آیا این بهترین راه برای استفاده بهینه از زمان است؟»

شاید انجام کارها به‌تنهایی، در ظاهر آسان به نظر برسد چون مجبور نیستید استراتژی خود را برای دیگران توضیح دهید؛ اما به این دو دلیل، بهتر است وظایف را تقسیم کنید:

اولاً، ازآنجاکه شما مسئولیت هدایت پروژه را بر عهده‌دارید، اگر وظایف را تقسیم کنید، می‌توانید مهارت‌های خود را در جهت توسعه استراتژی به کار ببرید؛ اما اگر تمام مسئولیت را خودتان به‌تنهایی به دوش بکشید، نمی‌توانید از زمان خود به‌طور بهینه استفاده کنید.

ثانیاً، وقتی دیگران را در انجام پروژه مشارکت می‌دهید، درواقع به رشد مهارت‌ها و توانمندی‌هایشان کمک کرده‌اید. درنتیجه، اگر بعدها پروژه مشابهی پیش بیاید، می‌توانید با اطمینان خاطر، آن را به اعضای تیمتان محول کنید، بدون اینکه مجبور باشید دائماً در کارها دخالت کنید.

با واگذاری وظایف، می‌توانید زمان و مهارت‌هایتان را گسترش دهید. از سوی دیگر، تقسیم وظایف به رشد و پیشرفت کارکنان کمک می‌کند تا از همه پتانسیل‌های خود در سازمان استفاده کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top