از پروموشن‌ های جذاب استفاده کنید

پروموشن‌ هایتان را جذاب تر کنید

جیم بلیت در کتاب خود به نام «۱۰۰ ایده بزرگ بازاریابی» می‌نویسد: بسیاری از شرکت‌ها از پروموشن‌ برای افزایش فروش‌شان استفاده می‌کنند. با این حال، بسیاری از این پروموشن‌ ها نمی‌توانند حجم فروش را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش بدهند یا مشتریان رقبا را متقاعد کنند که برای همیشه از ما بخرند. دلیل این مساله این است که مشتریان برای گرفتن پروموشن‌ از ما، حجم خریدشان را افزایش می‌دهند و در نتیجه، میزان خریدشان در هفته‌ها و ماه‌های بعد کاهش می‌یابد تا محصول زیادی که خریده بودند، تمام بشود.

از سوی دیگر، در بازاریابی مصرفی، مشتریان ممکن است برای دریافت پروموشن‌ ، برندشان را به صورت موقت عوض کنند اما پس از دریافت هدیه مجدداً سراغ برند قبلی‌شان می‌روند یا از برندی می‌خرند که هدیه بهتری می‌دهد.پس می‌توانیم بگوییم که مشکل اینجاست که اکثر شرکت‌ها نمی‌توانند پروموشنی را انتخاب کنند که هم وفاداری مشتریان کنونی‌شان را افزایش دهد و هم باعث تغییر دائمی برند توسط مشتریان رقبایشان شود.

برای رفع این مشکل می‌توانیم از روش‌هایی مثل روش شرکت آلمانی گُلدوِل، تولیدکنندۀ محصولات مراقبت از مو، استفاده کنیم.این شرکت که محصولاتش را بیشتر به آرایشگاه‌های حرفه‌ای می‌فروشد، وقتی وارد بازار انگلستان شد، مجبور بود با برندهای جا افتاده‌ای مثل لورآل رقابت کند.برای این منظور، شرکت به جای این که فروشندگانش را به سالن‌های آرایش بفرستند تا سفارش بگیرند و سفارش را بعدا برای سالن‌ها ارسال کند، تصمیم گرفت برای فروش و توزیع محصولاتش از یک سری خودروی وَن استفاده کند.در این روش، سالن‌های آرایش، محصولات مورد نیازشان را همان موقع تحویل می‌گیرند که برای‌شان به خصوص زمانی که یک محصول را کم دارند، خیلی ارزشمند است.

اما رمز موفقیت گُلدوِل در پروموشن‌ بود. سالن‌های آرایشی که از این شرکت می‌خریدند، یک کارتن شامپو و نرم‌کننده رایگان دریافت می‌کردند. شامپو و نرم‌کننده، محصولی است که هم بسیار پرمصرف است و هم در آن زمان سالن‌های آرایش این محصولات را کمتر از گُلدوِل می‌خریدند.این کار باعث شد حتی سالن‌هایی که از شامپوها و نرم‌کننده‌های رقبا استفاده می‌کردند هم پس از تمام شدن این محصولات خود از نمونه‌های رایگان گُلدوِل استفاده کنند تا هزینه‌هایشان را کاهش دهند.همین استراتژی باعث شد که آرایشگران به تدریج از سایر محصولات گُلدوِل هم استفاده کنند زیرا می‌توانستند شامپو و نرم‌کننده رایگان بیشتری بگیرند.

تجربه گُلدوِل به ما می‌آموزد که برای داشتن یک پروموشن‌ جذاب باید این نکته مهم را رعایت کنیم که پروموشنی که به مشتریان داده می‌شود، باید به نحو سخاوتمندانه‌ای اهدا شود تا مشتری بتواند برای چند وقت از آن استفاده کند. برای مثال، دادن چند بطری شامپو یا نرم‌کننده اصلاً برای یک سالن آرایش جذاب نیست.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top