زاگ - چگونه یک نام تجاری متمایز بسازیم؟

زاگ – چگونه یک نام تجاری متمایز بسازیم؟

زاگ چیست؟

در عرصه رشد سریع تجارت‌ها و نام‌های تجاری گوناگون، مشتریان هستند که برای بقا و یا فنای نام‌های تجاری تصمیم می‌گیرند. امروزه رقابت واقعی از شرکت‌های دیگر ایجاد نمی‌شود بلکه، از ازدحام عجیب بازار شکل می‌گیرد. جنگیدن در ازدحام بازار، با ایجاد ازدحام بیش‌تر، مانند خاموش کردن آتش با گازوئیل است.

نام تجاری، درک مشتری از یک محصول، خدمت، یا شرکت است و چیزی نیست که شما می‌گویید بلکه، چیزی است که مشتریان می‌گویند.

محصولات تکراری، مشتریان را به سمت جست‌وجو برای چیزی جدید سوق می‌دهند؛ هر چیزی که به آن‌ها کمک کند که نام‌های تجاری را در این ازدحام جدا کنند و آن‌ها را انتخاب نمایند.

ذهن بشر با شلوغی و ازدحام به بهترین روشی که می‌تواند، مقابله می‌کند؛ بدین طریق که بیشتر شلوغی‌ها را مسدود می‌کند. اطلاعاتی را که مفیدتر و موردپسندتر هستند، انتخاب می‌کند و در جعبه‌های ذهن نگه می‌دارد. برای اولین بار در تاریخ، سدهای رقابتی از سوی مشتریان کنترل می‌شوند نه شرکت‌ها، جعبه‌هایی که مشتریان در ذهن خود می‌سازند، موانع نام‌های تجاری است.

هدف از ایجاد نام‌های تجاری ساده است: خوشنودی مشتریان، بدین منظور که افراد بیشتر، چیزهای بیشتری را برای سالیان بیشتر باقیمت بالاتر بخرند.

امروزه مشتریان دوست ندارند که در معرض فروش قرار گیرند. آن‌ها دوست دارند که خود بخرند و تمایل دارند که در قبیله خود خرید کنند. در بازار باعرضه‌های تکراری و تقلیدی، مردم بر اساس هویت قبیله‌ای انتخاب می‌کنند. اگر این محصول را بخرم، از من چه تصویری می‌سازد.

نابودی تبلیغات سنتی دو دلیل دارد: و مردم، رابطه یک‌طرفه را دوست ندارند. مردم، به مبلغان اعتماد ندارند. آنچه مردم امروزه می‌خواهند، نام‌های تجاری قابل‌اعتماد است و آنچه نمی‌خواهند بی‌اعتمادی، ادعاهای توخالی و ازدحام بیشتر است.

در دنیای پرازدحام امروز، آنچه نیاز دارید « تمایز» است. تمایز بنیادی لازم است تا زمانی که هرکسی زیگ می‌کند، شما باید زاگ کنید.

زاگ خود را پیدا کنید

برای پیدا کردن یک زاگ، به دنبال ایده‌هایی باشید که هم خوب باشند و هم متفاوت.

هنرمندان یاد می‌گیرند که فضای منفی را نیز ببینند. شرکت‌ها نیز باید مثل هنرمندان فکر کنند و به دنبال فضای جدید در بازار باشند؛ زیرا فضای جدید یا فضای خالی و سفید، راز یافتن یک زاگ است.

زمانی که در جست‌وجوی نیازهای بازار هستید، به فکر محصولات ساخته نشده و یا قبیله‌های نفوذ نشده نباشید. به دنبال کاری باشید که مردم سعی در انجام آن دارند، سپس به آن‌ها کمک کنید.

طراحی زاگ

شما باید اول مشخص کنید که در چه تجارتی هستید و دلیل اصلی بودن شما چیست؟ دلیل اصلی بودن، دلیل اساسی وجود شرکت شما است؛ چیزی فراتر از کسب درآمد.

وظیفه‌ رهبر، شکل دادن و تدوین چشم‌انداز است. او باید چشم‌انداز را ملموس، به‌یادماندنی و الهام‌بخش کند. چشم‌انداز صحیح، بیشتر به تعهد و اعتماد منجر می‌شود تا اجبار و احتیاط. بدون چشم‌انداز روشن، کارمندان به سمت هدف‌های حاشیه‌ای متمایل می‌شوند – درست مانند پناهندگانی که در سلول‌های منفرد مشغول به کارند- به‌جای مشارکت و همکاری و رسیدن سریع‌تر به هدف، آن‌ها را از هدف دور می‌کنیم.

قانون قدرت، رهبری نام تجاری را کنترل می‌کند که از فرمول ساده زیر تشکیل‌شده است:

 

برای مطالعه ادامه محتوا فایل زیر را دانلود کنید.

دانلود وایت پیج شماره ۳۴، زاگ – چگونه یک نام تجاری متمایز بسازیم؟

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top