شش کلاه تفکر: تکنیک خلاقیت ادوارد دوبونو

شش کلاه تفکر: تکنیک خلاقیت ادوارد دوبونو

تکنیک شش کلاه تفکر یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های خلاقیت است. ابداع‌کننده این تکنیک، ادوارد دوبونو (پدر تفکر خلاق) است. ادوارد دوبونو را به‌عنوان نویسنده و متفکر می‌شناسند. عمده فعالیت‌های او درزمینهٔ شیوه‌های فکر کردن و آموزش تفکر خلاق است.

او توانایی فکر کردن را یک مهارت و درواقع مهم‌ترین مهارت انسانی می‌داند و معتقد است فکر کردن مهارتی آموختنی است و نباید آن را باهوش اشتباه گرفت. تکنیک شش کلاه تفکر روشی برای اصلاح تفکر در فرد می‌باشد.

در این تکنیک شما با به سر گذاشتن هرکدام از کلاه‌ها مسئله را از دیدگاه متفاوتی بررسی می‌کنید و با جمع‌بندی تمامی این دیدگاه‌ها می‌توانید به حل مسئله بپردازید. آقای دوبونو که به‌عنوان مُبدع نظریه «تفکر جانبی» هم شناخته می‌شود.

در این تکنیک به‌طورکلی با استفاده از شش سبک‌فکری، موضوع یا مسئله موردنظر، بررسی می‌شود. برای هر یک از شش سبک‌فکری نیز یک کلاه بارنگی مخصوص در نظر گرفته‌شده است. درواقع رنگ کلاه‌ها نمایانگر طرز تفکر و نگرش افراد می‌باشد. برای استفاده از تکنیک ۶ کلاه فکری برای ارتقاء کیفیت تصمیم‌گیری‌هایتان، باید به تصمیم سر گذاشتن هرکدام از این کلاه‌ها فکر کنید.

هر کلاه فکری نوعی متفاوت از فکر کردن است. دوبونو با ارائه تکنیک شش کلاه تفکر، سعی می‌کند به کسانی که دورهم جمع می‌شوند، بیاموزد که تک‌بعدی فکر نکنند. به تفکر خود وسعت دهند و آنگاه به راه‌های خلاق بیندیشند. درنهایت با یک هماهنگی مدبرانه نتایج را طبقه‌بندی کرده و در تصمیم‌گیری و حل مسائل از آن استفاده کنند.

در این تکنیک افراد با گذاشتن هر یک از کلاه‌ها بر سرشان، سبک‌فکری‌شان را بر اساس رنگ کلاهشان تغییر می‌دهند.

 

برای مطالعه ادامه محتوا فایل زیر را دانلود کنید.

دانلود وایت پیج شماره ۲۸، شش کلاه تفکر.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top