آزمون‌های شخصیت شناسی آنطور که فکر می‌کنید نیستند!

آزمون‌های شخصیت شناسی آنطور که فکر می‌کنید نیستند!

انسان موجودی پیچیده است که شناخت تمام زوایای وجودی‌اش کار ساده‌ای نیست. بااین‌وجود فلاسفه، روانشناسان و محققان بسیاری در سراسر جهان از زمان‌های بسیار دور در تلاش هستند تا افرادی با رفتار یا طرز فکر نسبتاً مشابه را در یک تیپ شخصیتی قرار دهند و بر همین مبنا آزمون‌های شخصیتی مختلفی طراحی‌شده‌اند. آزمون‌های شخصیت شناسی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و جدای از سرگرمی، در بخش منابع انسانی شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ دنیا به‌کاربرده می‌روند. باوجود کاربرد گسترده این آزمون‌ها،‌ تصورات اشتباهی نیز در مورد آن‌ها شکل‌گرفته که در این مطلب به ۵ مورد از آن‌ها اشاره‌شده است.

  1. شخصیت موضوعی ذاتی و درونی است

مطالعات جهش‌های ژنتیکی نشان می‌دهد که همه‌چیز بعد از تولد قابل‌تغییر است. به‌علاوه در بسیاری از تحقیقات انجام‌شده،‌ نتایجی کاملاً متفاوت به‌دست‌آمده و شخصیت فرد باگذشت زمان دستخوش تغییر شده است.

  1. آزمون‌های شخصیت بر پایه علم روانشناسی طراحی‌شده‌اند

در موارد بسیاری دیده می‌شود که طراحی برخی آزمون‌های شخصیتی ریشه کاملاً عرفانی یا شبه عرفانی دارند و ارتباطی به مطالعات روانشناسی ندارند و اتفاقاً از سوی افرادی معمولی یا بدون تحصیلات دانشگاهی مرسوم و از طریق دریافت‌ها و الهام‌های درونی طراحی‌شده‌اند.

  1. در طراحی سؤالات آزمون‌های شخصیت، هیچ‌گونه تعصب و جانب‌داری وجود ندارد

برخلاف تصور برخی،‌ در آزمون‌های شخصیت شناسی نیز سؤالات سوگیرانه دیده می‌شود. گاهی اوقات سناریوهایی در برخی آزمون‌ها به تصویر کشیده می‌شود که جانب‌داری در آن به‌خوبی دیده می‌شود. سؤالاتی در مورد پول،‌ رفاه، چگونه گذراندن اوقات فراغت و برخی سؤالات دیگر در بازه‌های زمانی مختلف و برای طیف‌های مختلف می‌تواند مفاهیم متفاوتی را به همراه داشته باشد.

  1. نتایج آزمون‌های شخصیت کاملاً معتبر و قابل‌اعتماد است

آزمون‌های شخصیت نیز مانند هر محصول دیگری به شکل‌های مختلفی به فروش می‌رسند و می‌توانند مانند هر محصولی چالش‌ها و مسائل خاص خودشان را داشته باشند. نمی‌توان گفت این آزمون‌ها از ریشه و بنیاد اطلاعات غیر معتبری را ارائه می‌دهند،‌ اما مهر تائید صد درصد هم نمی‌توان به نتایج آن زد.

  1. آزمون‌های شخصیت نیز مانند طالع‌بینی کاری سرگرم‌کننده و بی‌خطر است

برخی افراد برای سرگرم شدن به سراغ آزمون‌های شخصیت می‌روند. محققان معتقد هستند که نباید به‌عنوان سرگرمی به سراغ آزمون‌های شخصیت رفت. بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا با کمک آزمون‌های‌ شخصیت کارکنان خود را در موقعیت مناسب کاری قرار می‌دهند و به پیشرفت‌ها و نتایج خوبی نیز از همین طریق دست‌یافته‌اند.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top