چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم

چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم؟!

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و طبیعی است که دوست داشته شدن از سوی دیگران برایمان خوشایند باشد. البته این بدان معنی نیست که برای رضایت بقیه حاضر به انجام هر کاری باشیم. وجود کاراکترهای مختلف در محیط کار و روابط کاری بین افراد، دوست داشته شدن از سوی همه افراد را ناممکن کرده است. بااین‌حال با پیروی از راهکارهای مطرح‌شده در ادامه مطلب می‌توان روابط خوبی با اغلب همکاران برقرار کرد.

 

  1. در محیط کار همیشه به دنبال نکات مثبت باشید

منفی‌بافی طرفدار چندانی ندارد و شرایط هرقدر هم که بد باشد منفی نگر بودن و غر زدن درباره آن تنها باعث پراکنده شدن همکاران از دوروبرتان خواهد شد؛ بنابراین بهتر است به‌جای آن دنبال روزنه‌های امید باشید و نیمه‌پر لیوان را ببینید. سعی کنید همیشه لبخند به لب داشته و حس مثبت نگری را به همکاران القا کنید.

 

  1. بی‌دلیل درگیر رقابت نشوید

متأسفانه یا خوشبختانه در بسیاری از شرکت‌ها جو رقابت سنگینی وجود دارد و کارکنان برای ترفیع، دریافت پاداش یا حتی خودنمایی بیشتر، همیشه درگیر رقابت باهم هستند. هرچند رقابت به‌خودی‌خود بد نیست اما افراط در آن می‌تواند نتایج نامطلوبی به بار بیاورد؛ بنابراین خود را درگیر رقابت‌های بیخود نکنید، سعی نکنید به خاطر بالا بردن جایگاه خود زیرآب همکارتان را بزنید یا با روش‌های نادرست، پروژه‌های بهتر را از دست آن‌ها دربیاورید.

 

  1. در محیط کار به دیگران کمک کنید و از کمک آن‌ها استفاده کنید

ما به‌صورت طبیعی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده‌ایم که از کمک به دیگران خوشحال می‌شویم و به کسانی هم که یاری‌مان داده‌اند حس بهتری پیدا می‌کنیم. درنتیجه از کمک به دیگران خودداری نکرده و هراسی از درخواست کمک در موقع نیاز نداشته باشید. هر چه این دادوستد بیشتر شود، پیوند شما با همکاران هم قوی‌تر شده و شخصیتی دوست‌داشتنی‌تر خواهید داشت.

 

  1. با افراد ارتباط فیزیکی داشته باشید

در برخی دفاتر مدرن امکان ارتباط فیزیکی میان کارکنان وجود ندارد، اما ارتباط فیزیکی مناسب میان شما و افرادی که با آن‌ها راحت هستید، به‌عنوان راهی برای از بین بردن فاصله فیزیکی و عاطفی شناخته می‌شود. البته باید حواستان باشد در این زمینه زیاده‌روی نکنید.

 

  1. در محیط کار از گفتگوهای کوتاه دوری‌کنید

شاید شما از صحبت درباره وضعیت هوا یا یک تیم ورزشی رضایت کافی داشته باشید، اما این نوع مکالمات در بلندمدت به نفع شما نخواهند بود. اگر می‌خواهید روی همکاران خود تأثیر مثبت بگذارید و محبوبیت خود را افزایش دهید، هر موقع که زمان کافی برای صحبت‌های طولانی داشتید، از همکاران خود سؤالات مناسبی درباره خانواده، سرگرمی و احساساتشان بپرسید. با این کار به اطلاعات بیشتری درباره همکاران خود پی می‌برید و آن‌ها نیز شمارا بیشتر دوست خواهند داشت.

 

  1. ثبات داشته باشید

نیازی نیست تبدیل به یک ربات قابل پیش‌بینی شوید، اما ثبات داشتن در رفتارها و کارهای روزانه بااهمیت است. شما نمی‌توانید یک روز احساس مثبت و روز دیگری احساس منفی داشته باشید؛ باید سعی کنید در اغلب اوقات رفتار مثبتی از خود نشان دهید. یک روز سراغ مکالمات طولانی نروید و روز بعدش دوباره شروع به گفتگوهای کوتاه کنید؛ بجای چنین روندی در رفتارهای خود ثبات داشته باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top