شخصیت رهبری

شخصیت رهبری

مهم‌ترین مسئولیت یک رهبر این است که الگویی برای دیگران باشد. برای انجام این مسئولیت باید «شخصیت رهبری» داشته باشیم. رهبران با شخصیت عموماً این ویژگی‌های رفتاری را دارند:

  1. صداقت

رهبران با شخصیت همواره گفتار و رفتاری صادقانه دارند و ظاهر و باطنشان یکی است. رهبران بزرگ چه با دیگران و چه با خودشان روراست هستند، هیچ‌گاه دیگران یا خودشان را فریب نمی‌دهند و هیچ حرف یا رفتار نادرستی از ایشان سر نمی‌زند.

  1. انتخاب درست

انسان را می‌توانیم «موجود انتخاب‌کننده» بنامیم، چون هرکدام از ما روزانه صدها نوع انتخاب انجام می‌دهیم. وقتی یک حرف یا رفتار را انتخاب می‌کنیم، به این معناست که ده‌ها حرف یا رفتار دیگر را کنار می‌گذاریم. به همین دلیل، انتخاب‌های ما نشان می‌دهند که چه چیزهایی برای ما مهم هستند و چه چیزهایی بی‌اهمیت. رهبران بزرگ همواره به‌خصوص در شرایط سخت «گفتار و رفتار درست» را انتخاب می‌کنند، حتی اگر این کار هزینه‌های بالایی برایشان داشته باشد.

  1. پایبندی به ارزش‌ها

رهبران بزرگ در تمام شرایط به ارزش‌های شرکتشان پایبندند و تحت هیچ شرایطی این ارزش‌ها را زیر پا نمی‌گذارند. برای مثال، توماس واتسون، شرکت آی­بی‌ام را بر اساس سه ارزش مهم پایه‌گذاری کرد: احترام به تمام کارمندان، ارائه بهترین خدمات به مشتریان، انجام تمام کارها به بهترین نحو ممکن. وی با پایبندی به این ارزش‌ها توانست آی­بی‌ام را به بزرگ‌ترین شرکت کامپیوتری در دنیا تبدیل کند.

  1. تسلط بر نفس

رهبران بزرگ تسلط بالایی بر نفس خویش دارند به این معنا که تا جای ممکن منطقی و به‌دوراز احساسات تصمیم‌گیری و رفتار می‌کنند و در رهبری کسب‌وکارشان، مسائل و علائق شخصی‌شان را دخالت نمی‌دهند.

  1. استقامت

آلبرت گِرِی، از معروف‌ترین مشاوران مدیریت در آمریکا، پس از ۱۳ سال مطالعه زندگی رهبران بزرگ، خلاصۀ تحقیقاتش را در این جمله خلاصه کرد: «رهبران بزرگ، برخلاف رهبران معمولی، استقامت بالایی برای رسیدن به موفقیت دارند و هیچ‌گاه دست از تلاش برنمی‌دارند.» دِنیس وِیتلی، یکی دیگر از مشاوران مدیریت در آمریکا، خصوصیت استقامت در رهبران بزرگ را این‌گونه تعریف می‌کند: «رهبران بزرگ برای رسیدن به اهدافشان سخت تلاش می‌کنند، ولی رهبران معمولی برای خلاص شدن از استرس و انتقاد دیگران».

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top