چطور با یک همکار زورگو برخورد کنیم؟!

چطور با یک همکار زورگو برخورد کنیم؟!

در مدرسه، بچه قلدرها معمولاً مظلوم‌ترها را تهدید می‌کنند که بعد از مدرسه حسابی کتکشان می‌زنند؛ اما قلدرهای محیط کار، رفتار متفاوتی دارند. در محیط کار، زورگویی معمولاً طیف وسیعی از رفتارها را شامل می‌شود، مثلاً می‌گویند «ایده‌هایت احمقانه‌اند» یا کارهایی را که تو انجام داده‌ای به اسم خودشان تمام می‌کنند. این رفتارها معمولاً ازنظر مدیران پنهان می‌ماند. زورگویی فقط یک‌بار اتفاق نمی‌افتد، بلکه درازمدت و ادامه‌دار است. زورگویی آسیب بزرگی به افراد و شرکت‌ها می‌زند. وقتی مورد زورگویی قرار می‌گیرید، احتمالاً وقتی به خانه می‌روید، اعصاب ندارید و استرستان را سر بقیه خالی می‌کنید. بعضی از افراد حتی ازنظر سلامتی با مشکل مواجه می‌شوند یا این مسئله روی شغلشان نیز تأثیر گذاشته است. پس باید راهی برای مقابله با همکار زورگو پیدا کنیم. می‌توانید انتخاب کنید که چطور واکنش نشان دهید. ما به آدم‌ها اجازه می‌دهیم که با ما آن‌طور که دوست دارند رفتار کنند. اگر او را تحمل‌کنید، به رفتارش ادامه خواهد داد.

راه‌های مناسب برای برخورد با افراد زورگو ازاین‌قرارند:

  1. روی واکنشت تمرکز کن. حمله کردن، برآشفتن یا داد زدن بر سر فرد زورگو، کمکی به تو نمی‌کند. چند نفس عمیق بکش. سعی کن خودت را کنترل کنی و واکنش‌های عاقلانه نشان دهی.
  2. تأثیر رفتارش را محدود کن. اینکه در جمع خانواده، دائماً از او گله و شکایت کنی یا دائماً به فکر راهی برای انتقام باشی، دردی را دوا نمی‌کند.
  3. مهارت‌های مقابله با فرد زورگو را یاد بگیر. گاهی برای تسکین احساساتت، وسوسه می‌شوی به راه‌حل‌های موقت روی بیاوری؛ مثل پرخوری یا سیگار؛ اما این‌ها راه‌حل نیستند، خودشان مشکل‌اند. ورزش، مطالعه، گذراندن زمان با دوستان یا مدیتیشن، روش‌های سالم‌تری برای کنترل احساسات هستند.
  4. حرفت را بزن. گاهی گفتن یک جمله کافی است تا فرد زورگو را سر جایش بنشاند. مثلاً «دیگه نمی‌تونم این رفتارت رو تحمل‌کنم.» البته این نیازمند تمرین است. به او نگو: «تو واقعاً آدم بی‌رحمی هستی». به‌جایش بگو: «تو دائماً سر میز من سرک می‌کشی، مانیتورم رو نگاه می‌کنی و نامه‌های محرمانه‌ام رو می‌خوانی.» سپس بگو که رفتارش روی عملکرد تو چه تأثیری می‌گذارد و بعد بگو که بعدازاین، کدام رفتارها را تحمل نخواهی کرد.
  5. تک‌تک اتفاقات را ثبت کن. بنویس که در چه تاریخی، چه اتفاقی افتاد و چه کسانی شاهد ماجرا بودند. ثبت اتفاقات کمک می‌کند تا الگوی رفتاری فرد زورگو را پیدا کنی. اگر بخواهی این مشکل را با سرپرست یا مدیرت در میان بگذاری، این مدارک به دردت خواهد خورد.
  6. حمایت دیگران را جلب کن. فرد زورگو، احتمالاً فقط به تو زورگویی نمی‌کند. با بقیه همکارانت صحبت کن تا ببینی آیا از بین آن‌ها کسی مورد زورگویی قرارگرفته یا نه. اگر تعدادتان زیاد باشد، کارفرما انگیزه پیدا می‌کند که شخصاً مسئله را حل کند.
  7. تمام نکاتی که تا حالا یاد گرفتی، فقط کمک می‌کنند تا شرایط را مدیریت کنی. بااین‌حال، فرد زورگو ممکن است همچنان به رفتارش ادامه دهد. در این صورت، موضوع را با منابع انسانی یا مدیریت در میان بگذار. اگر مدارک کافی داشته باشی، منابع انسانی طبق آیین‌نامه مسئله را پیگیری خواهد کرد.

تا اینجا هر آنچه از دستت برمی‌آمد انجام دادی. از حالا به بعد، همه‌چیز به منابع انسانی و کارفرما بستگی دارد. اگر شاهد تغییر چندانی نبودی، می‌توانی به آخرین راه‌حل فکر کنی. به این فکر کن که آیا کار کردن در یک محیط سمی و شغلی که به زندگی‌ات لطمه می‌زند، ارزشش را دارد؟ اگر استعفا دادی، به خودت یادآوری کن که فرد زورگو تو را وادار به استعفا نکرد؛ چون به خودت احترام می‌گذاری و نمی‌خواهی در چنین محیطی کارکنی. یک تغییر ذهنیت کوچک، باعث می‌شود به‌جای بازنده بودن، احساس برنده بودن کنی.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top