کار زیاد چگونه به ما آسیب وارد می‌کند؟

کار زیاد چگونه به ما آسیب وارد می‌کند؟

شاید برای رسیدن به موفقیت، هرروز تلاش کنید زودتر از همیشه به سرکار بروید و سخت کارکنید و دیرتر هم به خانه برگردید. شاید می‌خواهید با این روند کارایی‌تان را افزایش یا رئیستان را تحت تأثیر کوشش و ازخودگذشتگی‌تان قرار دهید اما جالب است که بدانید کار زیاد نه‌تنها بهره‌وری‌ تان را افزایش نمی‌دهد بلکه به‌مرورزمان سبب ایجاد فرسودگی شغلی هم می‌شود.

تحقیقات زیادی اثبات کرده‌اند که کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته به‌سلامتی و شادابی فرد آسیب می‌رساند، روابط اجتماعی او را به چالش می‌کشد و سبب کاهش بهره‌وری او می‌شود.

هنگامی‌که به‌اندازه کافی وقت آزاد ندارید عادات خوبی که تأثیرات منفی یک زندگی سخت و پرتنش را کم می‌کند مثل ورزش کردن، استراحت کردن در آرامش، مدیتیشن و تهیه وعده‌های غذایی سالم را مجبورند کنار بگذارند، به خوردن فست فود اکتفا کنند و دوباره کارشان را ادامه دهند. این روند در طولانی‌مدت فرسایشی می‌شود و قطعا روی سلامت فرد تأثیرات مخربی بجا می‌گذارد.

محققان و پژوهشگران تأثیر کار زیاد روی سلامتی جسم، مغز و ذهن افراد را موردبررسی قرار داده‌اند. نتایج یافته‌های آن‌ها به شرح زیر است:

  • فعالیت بیش از ۱۰ ساعت در روز احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.
  • ۱۰ درصد افرادی که هر هفته بین ۵۰ تا ۶۰ ساعت کار می‌کنند، مشکلات ارتباطی دارند. این آمار برای افرادی که بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند به ۳۰ درصد افزایش‌یافته است.
  • فعالیت بیش از ۴۰ ساعت در هفته با افزایش مصرف الکل و تنباکو و افزایش وزن غیرطبیعی در مردان و ابتلا به افسردگی در زنان ارتباط دارد.
  • احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که بیش از ۱۱ ساعت در روز کار می‌کنند بیشتر است.
  • نتایج تحقیقات نشان می‌دهد افزایش ساعت کاری سبب افزایش آسیب‌پذیری افراد می‌شود. میزان آسیب‌پذیری در افرادی که بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند تا ۲۳ درصد افزایش می‌یابد.
  • خیلی از مشکلاتی که به دنبال کار زیاد به وجود می‌آید ناشی از فشار و استرسی است که با هورمون‌ها ارتباط دارد. استرس سطح هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد و سبب ایجاد اختلال در خواب، اشتها، فشارخون، سیستم ایمنی بدن، حافظه و رفتار می‌شود.

 

کار زیاد فقط به‌سلامت جسمی فرد آسیب نمی‌زند بلکه عملکرد شناختی او را هم مختل می‌کند. در تحقیقی که پنج سال به طول انجامید، نشان داده شد افرادی که ۵۵ ساعت کارکرده بودند نسبت به کسانی که ۴۰ ساعت در هفته کارکرده بودند قدرت استدلال ضعیف‌تری داشتند و در یادآوری واژگان هم ناتوان‌تر بودند. کار بیش‌ازحد سبب کاهش بهره‌وری فرد نیز می‌شود. اضافه‌کاری‌های کوتاه وقتی دائمی می‌شوند به کارایی شما نمی‌افزایند، بلکه مانع از بهره‌وری‌تان هم می‌شوند.

وقتی افراد هر هفته ۴۰ ساعت کار می‌کنند فرصت بهبود خستگی و دستیابی به سطح بالاتری از بهره‌وری رادارند و کار بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته سبب بهره‌وری بالاتر نمی‌شد. هنری فورد ۴۰ ساعت کار در هفته را جا انداخت تا کارمندان ساعات بیشتری را با خانواده‌شان سپری کنند و بهره‌وری‌شان افزایش یابد. بعضی افراد به شغلشان بیش‌ازاندازه علاقه دارند و می‌خواهند وقت آزادشان را هم به کار کردن اختصاص دهند؛ اما حتی آن‌هایی که عاشق کارشان هستند هم باید زمانی را برای استراحت و تجدیدقوا در نظر بگیرند.

جالب است بدانید که بیش از ۵۰ درصد کارمندانی که ساعات زیادی از روز را کار می‌کنند هنگام برگشت به خانه نای صحبت کردن ندارند. کار زیاد همچنین سبب می‌شود رابطه‌ی زناشویی به خشونت و دعوا منجر شود.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کسب‌وکارها با یک ساعت کار اضافی یا دو روز کارِ بیشتر به‌جایی نمی‌رسند؛ پس اگر سلامت جسمانی و روانی، شادی و ارتباطتان با دیگران ارزشمند است، بیشتر از ۵۰ ساعت در هفته کار نکنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top