۱۱ سؤال مهم که می‌توانید هنگام مصاحبه کاری بپرسید.

۱۱ سؤال مهم که می‌توانید هنگام مصاحبه کاری بپرسید.

تصور کنید که پایداری و سودآوری یک شرکت به توانایی شما برای شناسایی درخشان‌ترین ذهن‌ها و مهارت‌ها در صنعت‌تان تنها با یک مکالمه بستگی دارد:
چگونه تشخیص می‌دهید که آن‌ها مناسب شما هستند؟ چگونه مهارت‌های ارتباطی‌شان را ارزیابی می‌کنید؟ چگونه می‌دانید که آن‌ها در طولانی مدت به تیم شما ضربه نمی‌زنند؟

برای اینکه بتوانید این موارد را تشخیص دهید باید بتوانید سوالات خوبی بپرسید. در اینجا ۱۱ سؤال مناسب را که هنگام مصاحبه می‌توانید بپرسید، به شما معرفی می‌کنیم:

اهداف شغلی شما چیست؟

این سؤال تقریباً هرگز پرسیده نمیشود و اگر هم پرسیده شود، بیشتر به منظور دانستن این است که کارکنان قصد دارند چه مدت در شرکت بمانند.
به جای پرسیدن سؤالاتی که کارکنان را وادار به اعلام وفاداری به سازمان می‌کنند، از آن‌ها بپرسید امیدوارند چه نوع مشکلاتی را در آینده حل کنند.

چرا فکر می‌کنید برای این کار مناسب هستید؟

مزیتی که پرسیدن این سؤال دارد این است که می‌توانید متوجه شوید متقاضی واقعاً چه مقدار با چالش‌ها و اهداف شرکت همراه است. همچنین می‌توانید از ویژگی‌های شخصیتی‌شان آگاهی یابید.

امیدوارید از این موقعیت شغلی چه چیزی یاد بگیرید؟

پاسخ به این سؤال می‌تواند نشان دهد که آیا می‌توان از متقاضی انتظار پیشرفت حرفه‌ای داشت یا خیر.

چگونه با اختلافات بین همکاران برخورد می‌کنید؟

تقریباً همه‌ی اختلاف‌ها به دلیل فقدان مهارت‌های بین فردی مؤثر پیش می‌آید. با توجه به اینکه یک فرد چگونه تعارضات بین فردی را مدیریت می‌کند می‌توان پی برد که او چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.
می‌توانید در مصاحبه از مصاحبه‌شونده بپرسید زمانی که با همکارش اختلاف داشته چگونه آن را حل و فصل کرده است.

ضعف شما چیست؟

پذیرش یک ضعف نباید به طور خودکار باعث رد یک نامزد شود. اینکه یک متقاضی به نقاط ضعف خود آگاه باشد نشان‌دهنده‌ی خودآگاهی بالای اوست. خودآگاهی یک مهارت است که برای پیشرفت شخصی و حرفه‌ای ضروری است، و فرد را به سمت اهداف شغلی خود می‌کند.

چه چیزی را در این موقعیت شغلی چالش‌برانگیز می‌بینید؟

برای اینکه بدانید متقاضی موردنظر چگونه می‌تواند مشکلات را حل کند و برای حل مشکلات چقدر خلاقیت دارد و با مشکلات بالقوه چطور برخورد می‌کند باید این سوال را بپرسید.

می‌خواهید مدیرتان چه ویژگی‌ای داشته باشد؟

دانستن این مطلب قبل از انتخاب متقاضی می‌تواند از اختلافات ناشی از تفاوت در سبک ارتباطات یا مدیریت پیشگیری کند.

اگر با تصمیمات مدیرتان موافق نباشید، چه کار می‌کنید؟

اختلاف تنها بین کارکنان اتفاق نمی‌افتد. هدف از پرسش این سؤال این است که میزان سازگاری یک کارمند با شیوه‌های مختلف ارتباطات، چیزی که آن‌ها خط قرمز خود در نظر می‌گیرند و نحوه‌ی برخوردشان در هنگام بروز اختلاف را دریابید.

چه چیزی باعث می‌شود این شرکت محل کار شگفت‌انگیزی باشد؟

شاید نتوانید مانند شرکت‌های بزرگ‌تر، ناهارخوری‌های رایگان یا ساعات وقت آزاد در محل کار ارائه دهید، اما پاسخ به این سؤال می‌تواند آنچه کارکنان فکر می‌کنند برای رفاه مهم است را آشکار کند.

چه سؤالات دیگری از من دارید؟

هدف از پرسیدن این سؤال این است که فضایی ایجاد کنید که اگر متقاضی درباره سازمان سوالی دارد بتواند آن را مطرح کند و بپرسد. در طول مصاحبه شما می‌توانید در مورد فرآیندها، انتظارات، فرهنگ تیم و… اطلاعاتی که در وب سایت شرکت در دسترس نیست را ارائه دهید.

در مورد خودتان بگویید

این سوال بهترین سوالی است که می‌توانید از طریق آن تاریخچه دستاورهای حرفه‌ای متقاضی را بشناسید. بهتر است این سوال در ابتدای مصاحبه پرسیده شود چون فضایی را ایجاد می‌کند که در آن پرسیدن سوالات بعدی آسان‌تر می‌شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top