قدرت اعداد کوچک در کسب‌ و کار

قدرت اعداد کوچک در کسب‌ و کار

جوردن بلفورت در کتاب خود به نام «فروش به شیوه گرگ وال‌استریت» می‌نویسد:

قانونی که در شرکت خودم و به هر فروشنده‌ تازه‌واردی یاد می‌دادم این بود که: «من دنبال فروش‌های بزرگ نیستم، چون برای داشتن فروش‌های بزرگ، باید روی مشتریان بزرگ تمرکز کنی و این کار خیلی زمان‌بر است. پس برای شروع فروشندگی، روی فروش‌های کوچک تمرکز کن». من این اصل را به نام «قدرت اعداد کوچک» نام‌گذاری کرده بودم و آن را به این شکل اجرا می‌کردم:

وقتی فروشنده تازه‌کاری به جمع ما اضافه می‌شد، ۲۰۰ کارت مقوایی ساده به ابعاد ۷ در ۱۲ سانتی‌متری به او می‌دادم که هرکدام را به قیمت ۲۲ سنت خریده بودم. روی هرکدام از این کارت‌ها، نام و شماره تلفن یک سرمایه‌گذار بالقوه همراه با درآمد سال گذشته او و توان بالقوه او برای خرید سهام نوشته‌شده بود. روش کار ما در شرکت این بود که هر فروشنده تازه‌کار باید در ماه با ۱۰ سرمایه‌گذار بالقوه تماس می‌گرفت و سعی می‌کرد از هر ۱۰ نفر، تنها دو تا سه نفر را جذب کند. بعدازآن بود که به‌مرور تعداد تماس‌ با مشتریان بالقوه و نرخ جذب مشتری جدید را افزایش می‌دادیم به‌گونه‌ای که فروشندگان حرفه‌ای‌ و قدیمی‌مان ماهانه با ۲۰۰ مشتری بالقوه تماس می‌گرفتند و بین ۶۰ تا ۷۰ نفرشان را جذب می‌کردند، چون به‌خوبی با روش فروش محصول آشنا شده بودند.

بلفورت بعد از توضیح قانون «قدرت اعداد کوچک» می‌نویسد: اشتباهی که خیلی از مدیران فروش انجام می‌دهند این است که می‌خواهند فروششان را به‌یک‌باره افزایش دهند. وقتی بدون داشتن تجربه کافی می‌خواهیم فروشمان را خیلی سریع چند برابر کنیم، هم‌فشار مضاعفی به فروشندگانمان وارد و سبب می‌شود تا خیلی از آن‌ها یا عملکردشان کاهش یابد یا از شرکت استعفا بدهند و هم با مخالفت مشتریان روبه‌رو می‌شویم که باعث می‌شود فروشندگانمان انگیزه‌شان را از دست بدهند.

پس یادمان باشد، فروش مثل ساختن یک ساختمان بلند است که باید آجر به آجر پیش برویم تا یک ساختمان مستحکم داشته باشیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات
Scroll to Top